
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Weight | 2.012816 mg |
| Self Resonant Frequency | 18 MHz |
| Q Factor | 35 |
| Current Rating | 4 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.1 Ω |
| Test Frequency | 4 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 8.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 4 mA |
| Schedule B | 8504100000 |
| Type | Multilayer |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 8255
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.03189 | $0.31890 |
| 50 | $0.02787 | $1.39350 |
| 100 | $0.02436 | $2.43600 |
| 500 | $0.02245 | $11.22500 |
| 1000 | $0.02069 | $20.69000 |
| 3000 | $0.01813 | $54.39000 |
